Szoktam mondani, hogy a bútorfestést nem lehet elrontani, olyan egyszerű, mint egy bot:)
Hát véglegesen és visszavonhatatlanul tényleg nem, de azért megnehezíteni lehet a saját dolgunkat, ha nem tartunk be pár alapszabályt.
Elmondom, mikre figyelj oda mindenképpen és azt is, hogyan orvosold, ha mégis belecsúszol valamelyikbe:)
Ezt mindenképpen olvasd el, mielőtt belevágsz otthon a bútorfestésbe! Nem számít, hogy milyen festékkel, mit… ezek a szabályok általános érvényűek.
Bútorfestő tippek következnek:
- Mindig olyan felületre fess (akár krétafestékkel, akár, akár alapozással + latex, zománc vagy egyéb festékekkel), ami tiszta és zsírtalan!
TIPP: mosogatószerrel vagy hideg zsíroldóval mosd át a felületet. - Az alap legyen jó minőségű! Ez alatt azt értem, hogy ne peregjen róla a festék, ne legyen rajta matrica, levakarhatatlan rágó vagy egyebek. A festék csodákra képes, de a jó alapok elengedhetetlenek!
TIPP: mindig csiszold át a felületet csiszolópapírral, ekkor felpattog az a réteg, aminek már semmi helye a bútoron. Ez a festék tapadását is segíti egyébként. - A bútor legyen szerkezetileg ép. Hiába a szép festés, ha az ajtó szorul, a zsanér lötyög, a lába mozog.
TIPP: ha nem tudod magad kijavítani a hibákat, kérj meg rá egy asztalost. - A bútor felülete legyen viszonylag sima. Ha a festékréteg több helyen felpattogott, s azt már lecsiszolgattad róla, akkor kialakulhatnak kráterek, ami zavaró lehet a végső látványnál és akkor, amikor ott vagy a csodás új színű bútoroddal, megbánod, hogy nem tettél bele egy kis munkát előtte.
TIPP: fatapasszal és egy festőkéssel, citlinggel tapaszd be a lyukakat. Amikor megszáradt, csiszold a többivel egy síkba. (Ez nehéznek tűnhet, de nem az) - Ha bizonytalan vagy a tudásodban, akkor keress egy kisebb darabot és azon gyakorolj. Egy sámli, hokedli tökéletes választás.
TIPP: ekkor még elkövetheted a hibákat is, jó érzés, hogy nincs tétje és az ember mindig tapasztalatból tanul:) - Válassz jó minőségű festéket! A krétafesték mindig jó választás, mert azt kimondottan csiszolás nélküli bútorfestéshez fejlesztették ki. Ha azonban alapozás + egyéb festék kombinációt választasz, akkor mindenképpen válassz megbízható, jó márkákat.
TIPP: nem ajánlom a saját márkás festékeket (OBI, BAUHAUS, stb), mert a minőségük, fedőképességük gyengébb. Hasonló végereményhez több rétegre és több munkára van szükség. De ez egy abszolút szubjektív vélemény. Ajánlom a DULUX, HÉRA latex festékeket, illetve a TRINÁT zománcfestéket bútorfestéshez. - Mindig vékony rétegben fess! Inkább többször kend át vékonyan, mint egyszer vastagon. Tartósabb, egyenltesebb lesz a végeredmény.
TIPP: ha vékony rétegben festesz, nem fog előfordulni, hogy valahol megfolyik a festék. - Ha nem natúr fa alapra festesz, akkor nagyon figyelj oda arra, hogy hányszor festetted át a részeket. Ez a legbosszantóbb hibalehetőség, ugyanis pont a befejező fázisnál derül ki a baj és csúnya lesz tőle a végeredmény! Ahol véletlenül csak egyszer festetted át és rákerül a lakk vagy viasz, az erősen kihozza ezt a hibát és ecsetnyomos, átlátszó, igénytelen hatású lesz a végeredmény.
TIPP: fess három vékony rétegben, akkor kétszer biztos éri festék az összes felületet (mosolyaghatsz, ez egy szék esetében sokszor követhetetlen, tényleg:) - Mindig várd ki a száradási időket! Ez a krétafestékekenél, latex alapú festékeknél viszonylag rövid, a zománc esetében hosszabb is lehet.
TIPP: ha vékonyan festesz, rövidebb a száradási idő:) - Megfelelő minőségű lezáróráteget válassz! A krétafestéket, latex festéket mindig le kell zárni lakkal vagy bútorviasszal! Ez teszi a vízzel, kopással szemben ellenállóvá. Ha nem zárod le, akkor nem tudod majd tisztítani. Javaslom, hogy kifejezetten bútorokhoz ajánlott termékeket válassz. Fontos, hogy a viasz ne legyen tiszta szintetikus (az még a szabad levegőn is több napos fejfájással járhat), a lakk pedig ne sárguljon be.
TIPP: a krétafestékek mellé mindig kapható színtelen bútorviasz, ez tuti jó választás. A lakkok esetében folyton változik a piac, érdemes fórumokon utánakérdezni (de itt oldalt cseten tőlem is lehet, szívesen válaszolok). Jelenleg én az UNIFLOR matt lakkal vagyok teljesen elégedett
+1 A bútorviaszt nagyon vékony rétegben kend fel, a felesleget töröld vissza, különben nem tud kikeményedni és csúnya, ragacsos lesz, beletapad a kosz, tiszítthatatlan és gusztustalan.
TIPP: meleg vizes ronggyal töröld le a felesleget, ilyenkor lehet, hogy a festék is törlődik (krétafestékeknél előfordul), azt a hibát kozmetikázni kell. Ha ezzel megvagy, viaszold újra vékonyabban!
És még egy lehetőség… nem csak promóciós:) Ha nem mersz a bútorfestésbe belevágni, bizonytalan vagy, mert úgy érzed, nincs hozzá megfelelő tudásod, eszközöd és még a szín-kérdésekkel is hadilábon állsz, akkor menj el egy bútorfestő tanfolyamra, ahol megtanulhatod az alap technikákat.
Ha hozzám jössz, akkor bátorítani foglak a színhasználatra, kísérletezésre, sok technika kipróbálására:) Amit kipróbálsz kicsiben, biztosan tompítani fogod a nagyobb bútorokon, de szemmel látható a különbség, ha valaki bártan fest bútort vagy bizonytalanul. Én ezt a bátorságot szeretném átadni neked is! A bútorfestés alapok workshopon megtanítalak, hogy milyen festékekkel, techikákkal lehet dolgozni, mik azok az apró trükkök, amitől egy bútor nem csak lemázolt lesz, hanem élettel teli!
Ha konkrét bútorod van, elhozhatod, elkezdjük együtt elkészíteni, ha akarod, befejezzük, ha akarod, hazaviheted és folytathatod egyedül, rád bízom a döntést! Annyit segítek, ameddig szükséged van rá. Ha nincs bútorod, csak a lehető legtöbb technika érdekel, arra is van megoldás, szuperül működő “mindent kipróbálok” alkalmakat terveztem meg az elmúlt években. Erre egyéni bútorfestő workshopokon van lehetőséged.
Ha pedig a színekben, önmagadban, a képességeidben vagy bizonytalan, akkor mindenképpen az ornamentika dekorációs foglalkozást ajánlom, ahol rengeteg inspirációt és pozitív megerősítést kapsz. Ez után egészen biztosan az “és ezt éééééén csináltam” érzéssel fogsz hazamenni. Sokszor ez a bátorság az, ami a legjobban hiányzik, a tudást, festéket, stb össze lehet ollózgatni. (Nekem ez a kedvenc foglalkozásom, mert ez után látlak benneteket a legbüszkébbnek:)
A dekorációs workshopot azoknak ajánlom, akik kimondottan a díszítő technikák iránt érdeklődnek. Nem feltétel az alapworkshop elvégzése, mert itt is megtanítom azokat az alaplépéseket, amikkel már el tudsz indulni a bútorfestésben.