Bár azt gondoltam, ennek nem szentelek posztot, hiszen nagyjából senkit nem érdekel….. erre kiderül, hogy talán mégis.
A poszt nem feltétlenül megmagyarázza a bohém stílust, inkább azt igyekszik megmutatni, hogyan kapcsolódik a stílus a BOHO design festett, transzferált képeivel, bútoraival, lakésdekorokkal.
Inspiráció- és lelőhelygyűjtés céljából csoport is indul a facebookon, csatalkozz!
És akkor jöjjön egy kis tavaszi-nyári színorgia.
Szóval világ életemben vonzott egy stílus, de nem tudtam hová sorolni (nem is próbáltam). 14 évesen, mikor a lányok a hip hopp-ért rajongtak, én Képzelt riportot, Hairt hallgattam, a nagymamám cuccait hordtam, s a fordászhoz 70-es évekbeli újságból kivágott képet vittem, hogy ilyet szeretnék (mondjuk azt nem részletezem, milyen lett:) Az biztos, hogy ami divat volt, az nem tetszett.
Aztán eljött az én időm, amikor menő lett a “retró” meg a tollfülbevaló és a trapéznaci. Azóta nem vagyok olyan fura (bár nem is hordok trapézgatyát), sőt, akár átlagosnak is érezhetem magam, elég eklektikus korszakot élünk.
A Pinteresten bóklászva botlottam bele jópár éve véletlenül a kifejezésekbe, Bohemian style vagy chic, Boho, Gipsy….. amikor a kedvenc lementett “otthon” témájú képeim ezzel voltak címkézve. Mind. És akkor így rákerestem, s nagyon megörültem, mert hát, ami nekem ennyire tetszik, de itthon még nem nagyon találkoztam vele (max öltözködésben), az másutt – elsősorban Amerikában – nagyonis létezik, ilyen erőteljesen!
Minden élénk, extrán színes és makramés, meg csipkés, szőtteses, párnás, kerámiás, ütött-kopott és új és növényes és zsúfolt és rendetlen (persze rendezetten és nem úgy, mint nálam).
Mitől lesz bohém egy stílus? Van néhány jellemző vonás, azon belül elég tágak a lehetőségek, nem lehet egy bohém lakást csak úgy berendezni katalógusból összeválogatva.
- színes falak (nem púder vagy ilyesmi, hanem valami jó élénk)
vagy hófehér és azon kívül minden kiegészítő színes (bár van hófehér bohém is) - régi, felújított, színes bútorok !!!!!!
- minél több, színesebb textil : párnahuzatok, Kilim szőnyeg szép kanapéhuzat, függönyök, kendők akár az ablakon
- növények, több helyen, elsősorban kaktuszok, pálmák stb
- helyenként eltérő jellemzők is előfordulnak, mint álomfogó, virágzüzérek, szivárványos színek, mandalák, makramé díszek, virágtartók
- jellemzően zsúfolt, sokszor eklektikus, olykor kaotikus
- egy bohém otthon fontos eleme még az emlékekkel bíró (örökölt, bolhapiacon szerzett stb) tárgy, akár újraértelmezve
És hát, amikor kitaláltam, hogy újra bútorokat szeretnék festeni (mert ösztönösen elkezdtem bútorokat festeni:), akkor már egyértelmű volt, hogy nem a kopottfehér vintage az én műfajom, egyfelől csinálják azt mások szép számmal, csodásan, másfelől el nem tudnám így képzelni az otthonomat egy rendezett sterilitásban (vagy a munkámat, hogy csak fehéret festek). Ösztönösen színes bútorokat kezdtem festeni, mintákkal, rétegekkel, struktúrákkal…
Szóval a BOHO innen…. a design pedig már talán nem igényel ilyen hosszas magyarázatot.
1. Akkor kezdjük a színes bútorokkal és ne feledkezzünk meg a festett ajtókról, ablakokról se!
Itt ugye minden más színű, s az is látszik, hogy nem egy sorozatból származó legújabb darabok. Egy kis felújítás, festés, és a nagyi kredencéből, komódjából is készülhet hasonló.
Ha adott egy alapszín (itt a fehér), akkor is lehetünk színesek, extrémek. Néha elég egy-két karakteres színű darab és máris van egyénisége a fürdőszobának pl.
Szintén egy jó példa arra, hogy nem feltétlen szükségesek a színes falak (én magam is a fehér fal-színes bútor kombinációért rajongok). Egy karakteres szín életet, vidámságot visz a belső térbe és egyediségével ezer másik közül is kitűnik egy kézzel festett darab!
Íme a festett ajtó. Annnnnnnnnyira…!!!
Vagy ablakkeret. Huhh.
2. Aztán vannak a dekorációs elemek (uszadékfás fogast, lakásdekort készítek, de nem megrendelésre, figyeld az aktuális készletet)
3. Hogy miért imádom a stencileket? Tessék. Falon, bútoron, textilen!
Na, ez az az eset, amikor nagyonis bejön a tiszta fehér, Mindenhol azért nem tudom elképzelni, de egy ilyen hálószoba……azért nem rossz.
Az utolsó képen nézzétek a belső szobát!!!!
Aztán mutatok pár hazai stenciles vállalkozástól képet, imádnivaló:
Ezek a stencilek a Decorlabor tervezései, elképesztő jó ötlet volt Budapest híresen szép régi cementlapmintáit segítségül hívni a tervezésben!
Ez pedig egy marokkói stílusú minta, ami szintén elég népszerű bohém elem.
És itt a Paginagaleria egy szép mandala setncilje egy ágyon (ez sem színes, de azért a bohémbe belefér)
Alább Royal Design Studio stenciljei, ilyen mintás bútort, textilt, akármit is lehet tőlem rendelni ám, pont ezek a stenciljeim vannak.
Inspirálódnál vagy megosztanád munkáidat, akkor csatlakozz a “BOHÉM otthon” facebook csoporthoz ITT.
—————————————————————————-
Képek forrása:
1. https://hu.pinterest.com/source/blog.justinablakeney.com
2. https://hu.pinterest.com/TheHunt/
3. https://hu.pinterest.com/source/frommoontomoon.blogspot.co.uk
4. https://hu.pinterest.com/royalstencils/
6-7-8. https://hu.pinterest.com/source/frommoontomoon.blogspot.co.uk
9. https://hu.pinterest.com/source/gypsyriver.com.au
10. https://www.flickr.com/photos/tfransen/428228724/in/photostream
14-15. decorlabor.hu
16. padinagaleria.hu
17-18. royaldesignstudio.com