Egy talált, koszlott fatáblára készítettem mandalás absztrakt képet. Na, nem a művészi értéke miatt hozom ide 🙂 inkább amiatt érdekes, hogy az elékszítéséhez csak bútorfestő technikákat használtam! Meg is mutatom, miket.
1. A 3D technika (ez egy domború stencilezés Terrapieno pasztával)
Ez egy borzasztó egyszerű technika, amennyiben jó minőségű pasztát használunk. Korábban sokat kísérleteztem 3D anyagokkal, de vagy könnyen aláfolyt a sablonnak, vagy túl szemcsés, érdes volt a feülete. A Terrapieno paszta leginkább a tejszínhabra emlékeztet, de nagyjából leírhatatlan az állaga, amíg ki nem próbáljuk. A lényeg, hogy egy habkönnyű anyag, ami nem TUD aláfolyni a stencilnek, így majdhogynem garantált a szuperéles kontúr! A felület egyenetlenségeivel sem kell foglalkozni, keményre szárad és akkor csiszolható. Csodásan lehet finomítani a részleteket később is.
2. Sötét alap létrehozása (Autentico Vintage krétafestékkel)
Mutatom, én hogyan, mivel festettem, de ezen a ponton még tök rugalmasan el lehet térni. Festheted Vintage krétafestékkel, ahogy én, de festheted bármilyen sötét festékkel, amid van otthon. Lehet akrilfesték, latex vagy bármi. Temperával ne fess, mert az vízzel keveredve visszaoldódik.
TIPP: én ugyan három színt használtam, az a tapasztalat, hogy ennek nincs jelentőssége. Válassz egy színt és fesd le azzal az alapot, ugyanolyan szép lesz!
Az álatalam használt színek (kattintásra külön ablakban nyílik a lelőhely):
Autentico Vintage Graphite (garfitszürke)
Autentico Vintage Dark Chocolate (csokibarna)
Autentico Vintage Nocturnal (fekete)
3. Patina hatás létrehozása - három féle technikával
Ezekről a technikákról már annyi videót készítettem, hogy bevallom, most elfelejtettem dokumentálni. De leírom, mit használtam és teszek be videót, ahová találok. Ingyenes anyagok is vannak, de van két dekorációs technikák tanfolyamom, ami pontosan ezekről a technikákról szól.
* Patina-hatás szárazecset technikával
Először szárazecset technikával a türkiz különféle árnyalataival suhantam át a domború felületeken. Ez a technika igazán egyszerű, ecsettel és szivaccsal is festheted. A lényeg, hogy alig legyen festék az eszközödön!
Alább mutatom egy videón a kivitelezést, itt pedig a használt festékek listája:
Autentico Vintage Bright Turquoise (élénk türkiz)
Autentico Vintage Antique Turquoise (antik türkiz)
* Patina hatás festőkéssel
Ehhez a technikához ugyanazokra a kékes festékekre lesz szükséged, amire a szárazecsetnél. Fontos, hogy a festék ne legyen folyós. Mártsd bele a festőkést a festékbe és vékonyan húzzál csíkokat a felületre. Először ne élesben gyakorolj 🙂
* Patina hatás Autentico effekt porokkal és Sea Salt Fizz porral
Ehhez az igazán rusztikus-plasztikus hatáshoz három alapanyagra lesz szükséged.
1. Autentico Vintage krétafesték (ebből rengeteg féle türkiz létezik, megmutatom itt mindet, mert tényleg csodaszépek a kékestől a zöldes árnyalatokig minden van)
2. Sea Salt fizz por – sokan nem ismeritek ezt a szuper adalékot. Először Saltwash néven találkoztam hasonlóval sok éve, de azt csak Amerikában lehetett kapni.
De mi is ez? Egy olyan festék adalék, amit a Vintage krétafestékbe keverve azt felhabosítja, ezzel érdekes rusztikus, kráteres felületet hoz létre. Nincsenek pontos arányok, tőled függ, emnnyire szeretnéd, ha intenzív legyen a hatás.
Korábban készítettem egy használati útmutatót az Autentico patina rendszeréhez, azt a kék részre kattintva találod.
4. fémes csillogás: arany vagy réz
Ha van metál festéked, ami lehet akril, de arany vagy réz krétafesték is, akkor ugyanúgy tudsz festőkéses vagy szárazecset technikát használni, mint feljebb.
Választhatod a metál viaszolást is, ami szintén csodás eredményt fog adni, Nem kell ennyi mindent, ha vannak otthon bútorfestő cuccaid, akkor vedd elő, ami éppen készleten van:)
Én réz és arany waxot is használtam hozzá.
Egy ilyen kép készítésekor sosincsenek pontos szabályok. Pont ez a jó benne, hogy csak úgy neki lehet állni, nem kell hozzá sem ihlet, sem téma. Nem kell gondolkozni, nem kellkoncentrálni. Igazán kikapcsolós, énidős elfoglaltság.
Ha szeretnéd a festőkéses technikát tanfolyamon megtanulni, akkor vagy kukkants be az élő bútorfestő tanfolyamokba, hátha épp fut egy ilyen tematikájú alkalom:) A foglalkozásokat Gödön tartom a BOHOdesign-Autentico bemutatóteremben.
Ha messze vagyok, macera az út, épp otthon ragadtál és kezdenél valamit a kreatív energéiáiddal, időhiányos dolgozó ember vagy éppen kialvatlan anyuka vagy… akkor az online dekorációs technikák tanfolyamot ajánlom, amely bármeddig és akárhányszor megnézhető. Ebből a festőkéses technikát tudod sok más mellett megtanulni.
Ha a patina porok és a Sea salt fizz technika hatása csigázott fel inkább, akkor a Plasztikus Patina hatások online tanfolyam lesz neked való. Ebben az a szuper, hogy a teljes festőszettet tartalmazza a poroktól az ecsetig mindent, hogy neked a beszerzéssel se legyen gondod!