A Lakásműhelybe költözésemkor egy erős oldószeres, fényes lakkal kezelt ablakpárkányom volt. Amellett ülök minden nap, gondoltam, legyen egy kicsit különlegesebb. A padló sötétbarna, így színben passzoló árnyalatban gondolkoztam, tehát nem jött szóba, hogy színesre fessem:) Mégis valami extrább megoldáson gondlkoztam.
Korábban otthon már lefestettem csempemintásra a lépcsőnk hajópadlós részét, s mivel azt nagyon szeretjük, ebben az irányban indultam el.
Eleinte ez is barna alapon fehér mintának indult, ám amikor készen lettem, hiányzott belőle egy kis szín. Így került bele helyenként türkiz és mustársárga. Ezt a részt egyébként azóta sem lakkoztam le (két éve!), kicsit megkopott, de nem zavaró, inkább rusztikus:) Héra falfestékkel festettem rá ezeket a mintákat.
Közben elkészült – ugyanoda – a padlóhoz passzoló fogas IKEÁs akasztókkal (érthetetlen módon így külön már nem kapható, a Leksvik sorozattal együtt megszűnt), egy szögektől megszabadított raklap-deszkából.
Na, de akkor jöjjön az ablakpárkány. Nagyon egyszerű elkészíteni, a párkány oda volt csavarozva a falhoz, először is ki kellett szabadítani, majd az erős lakkréteget lecsiszolni. Itt mindenképpen szükséges volt a csiszolás, mert lazúrozást szerettem volna, ami csak csiszolt felületen működik.
Itt egy kicsit más volt a sorrend, mint a padlónál, mert nem vakítófehér mintát gondoltam ki, hanem egy kicsit antikosabbat. Így elsőként a fehér mintát festettem fel hengerrel, majd erre került a barna (paliszander) lazúr. Ezt por kiszerelésben lehet kapni a festékboltban, nagyon gazdaságos, a szín erőssége a hígítással szabályozható.
Amit most másképp csinálnék, az a stencilezéshez a festék megválasztása. Itt is Héra falfestékkel dolgoztam, de mivel erre került a lazúr…. lett egy kis gondom. Ahol többször is rámentem az ecsettel, ott a szélek elmosódtak, egy homályosabb eredményt kaptam. Tehát vagy nagyon gyorsan, kevés ecsetvonással érdemes dolgozni (a másik felén már sikerült szép éles kontúrokat tartani erre odafigyelve!), vagy más festéket választanék, mondjuk akrilt.
Ezután csak lakkozni kellett – viasszal is lekenhettem volna, de mivel virágokat tartok rajta és a lakk biztosabbnak tűnt:)
Itt egy videó a lépésekkel – na nem azért, mert annyira bonyolult. Egy stencil, egy kis fehér festék, lazúr és lakk, ennyi.
Stencillel apróbb dolgokat is lehet hasonlóan díszíteni, ajándékba deszkát, fatálat, akár házi finomságokkal. Érdemes beszerezni egy-két szebb darabot.
Ha szeretnél megtanulni szépen stencilezni, bútort festeni, iratkozz fel a BOHOdesign hírlevélre, hogy mindig értesülhess a kreatív énidő workshopokról, melyet havonta tartok más-más témában.