Hogyan is fogjunk bele a bútorfestésbe….. Nem gondolom, hogy feltétlenül professzionális géppark, férfias szerszámkészlet és mindenféle spéci eszköz szükséges egy bútor felújításához, persze nem árt, ha van ez-az.
Sokan kérdezitek, hogy mi az az alap, ami azért jó, ha van, amibe érdemes beruházni. Nos erre, nem könnyű válaszolni. Én úgy szoktam csinálni, hogy ha valami 1-2 hónapnál tovább tart elszántság szintjén és még mindig lelkes vagyok, akkor abba lehet befektetni. Nyilván egy sámli felújítása miatt nem érdemes megvenni egy komoly csiszológépet, de ha az ember lánya beleszeret a bútorfelújításba, akkor ez előbb-utóbb elkerülhetetlen.
Nézzük akkor, mi van, ha van egy viszonylag ép bútorunk, amit krétafestékkel szeretnénk lefesteni:
- mosogatószer vagy egyéb tisztítószer, hideg zsíroldó (ebben az esetben maszk, ami festékboltban kapható)
- 80-120 körüli csiszolóvászon, a legjobb a tégla formájú, szintén festékboltban beszerezhető, ezzel kell átcsiszolni a festetlen bútort
- 180-240 csiszolóvászon, amivel a festések közt, illetve a viaszolás, lakkozás után csiszolunk
- maszkolószalag, amennyiben több színnel festünk vagy stencilezünk is (tesa márkát javaslom, mert az ragad is, nem csak sárga, lehet rószaszínt is kapni, az rugalmas, kanyargós felületekhez nagyon praktikus:)
- csavarhúzó - erre szükség lehet, ha valamelyik elemet szét kell szedni, vagy a festékesdobozt kell kinyitni (helyzetfüggő)
- faragasztó, glett is kellhet (glett mellé citling a kisimításhoz)
- mérőszalag, ceruza
- harapófogó, csípőfogó
- takarófólia vagy papírtekercs a bútor alá védelemnek
- különböző szélességű ecset, én a 4-6 centi szélesekkel szeretek dolgozni, valamint egy olyan ecset is proaktikus, amivel a képeket festik, széles lapos, ezzel lehet a bútorok apróbb részeihez hozzáférni (festékboltban segítenek, melyik való vizes bázisú festékhez, de érdemes hosszútávon kísérletezni ezekkel)
- nagyobb felületekhez kerekített szélű szivacshenger (ez lehet szivacs vagy bársonyos, más felületet ad, de technikailag nincs különbség, érdemes próbálgatni, a lekerekítés pedig azért fontos, mert így az átfedéseknél nem húz csíkot)
- stencilezőecset vagy szivacs, ha stencilminta is lesz
- műanyag lapostányér, ételesdoboz, plexilap (műanyagon érdemes a színeket keverni stencilezésnél pl)
- krétafesték
- fehér vagy nem szöszölős pamutrongy a viasz felviteléhez
- bútorviasz (lakk is használható, ebben az ecsetben lakkozóecset vagy lakkozhenger is kell)
- antikolópaszta, viasz, ha olyat szeretnénk
Amikor kicsit komolyabban kezdünk bútorokat festeni, akkor nyilván jönnek az egyéb eszközök, gépek. Ha olyan bútorod van első nekifutásra, amit erősebben kell csiszolni, érdemes kölcsönkérni egy kisebb csiszológépet, praktikus, ha olyan, ami porszívóra köthető vagy porzsákos és nem kapsz sokkot a portól már az első alkalommal:)
Aztán jönnek az olyan bekattanások, mint a festékszórópisztoly…. az elektromos szögbelövő, a fúrógép, a dekopírfűrész, csavarbehajtó…. a legviccesebb ezeket valami csajos színben beszerezni (de ez senkit nem befolyásoljon minőségi kérdésekben:)
Ha én most csak egyetlen gépet vásárolhatnék a bútoraimhoz, akkor az biztosan egy multifunkciós csiszoló lenne. Nyilván érdemes jó márkát választani, ha nem egyszerhasználatos dologban gondolkozunk, de alternatívának javaslom a Lidl-Aldi (Parkside-WorkZone) szerszámokat, van nekem néhány és nem csalódtam bennük, kezdésnek ideálisak szerintem.