Parkettát festettem. Ez egy szuper, megosztó téma, mint a bútorfestés mostanában úgy általában az... A lényeg, hogy amíg nincs lefestve, addig bűncselekmény, amikor kész és csodaszép, akkor hurrá, de ügyes vagyok. Hát ez a parketta is ilyen lett. Elmesélem lépésről lépésre a folyamatot. Mind a technikait, mind a kirtikait:)
Az egész azzal indult, hogy mindenképpen szerettem volna kipróbálni a padlófestést az Autentico festékkel.
Ha már bemutatótermet készülök éppen kialakítani, akkor abban legyen példa erre is. Azt hittem, laminált padló van lerakva, olyan parketta mintás – nem is néztem meg alaposan és nem is feltételeztem mást. Amikor azonban a falat kibontottuk, akkor láttam a szélénél elvágva, hogy ez bizony valódi parketta. Ettől függetlenül a színe nem oké. Fel lehetne csiszolni, újrakenni…. csináltunk már ilyet, kösz nem. Így visszakanyarodtam a festéshez. Végülis ha nagyon gáz lenne, akkor még mindig lehet csiszológépet bérelni és hajrá.
- Adott tehát egy parkettás padló, sok hibával, ráragadt matricával stb. Első körben alaposan meg kellett tisztítani (a Lidl-ben kaptam matrica eltávolítót, itt teszteltük, szuperül működik!), alapos porszívózás, felmosás.
Gondoltam, a szobát elnegyedelem és így fogok haladni. Ez nagy hiba volt, de azért nem helyrehozhatatlan.
TIPP: Most már inkább csíkonként negyedelném, de mindenképpen a parketta-padló osztásának megfelelően haladnék faltól falig. De a lényeg:
2. Autentico Vintage krétafestékkel festettem, az Antique White színnel. Azért ezt a típust választottam és nem a Versantét, mert úgyis mindenképpen le lesz zárva padlólakkal és ennek a festéknek sokkal jobb a tapadása. Valamint ugye olcsóbb is!
A színválasztást ma már kétszer is átgondolnám. Gyapjúszőnyeg került rá, aminek a pora erősen meglátszik rajta – és hát amúgy meg minden kis szöszmösz:) Cserébe gyönyörű.
Íme akkor az első és a második réteg.
Jó tanács: nyáron csak az fessen, aki nagyon elszánt:)
3. Jött egy csavar. Terveztem ugye egy polcot az egyik falra, amit a régi ház verandaajtójából alakítottunk át. Ennek az ajtónak a héten fel kellett kerülnie, ami helyszíni vagdosással, csiszolással jár, azt nem ehet a lakkozás után csinálni. Így lefestettem egy részt a szobából, ahová a polc került. Letakartuk plédekkel és indulhatott a munka.
A külön poén volt, hogy utána az egész átkozott portalanítós, minden résből port kiporszívózós buli újraindult.
Ezért mondják, hogy nem szabad koncepció nélkül eszetlenül felújítani…. de ha egyszer a mesterek szabadidejéhez vagyok kötve, akkor mit tehetnék?
Na, de felkerült a polc (külön blogposzt erről itt), ami minden porszívózásért kárpótolt! Fontos volt, hogy a polc a földön áll, tehát le legyen alatta festve a padló, körbefesteni semmiképp nem akartam. Nagyon menő lett, nem?
4. A szoba második negyedét amikor lefestettem, akkor bántam meg, hogy a felénél osztottam ketté. Nagyon látszott az átmenet. Mivel többször is lekentem vékonyabban, így sikerüklt ezt eltüntetni, de azért nem volt egyszerű. Innentől már sávosan haladtam és így nagyon könnyű volt a festés.
TIPP 2: elég erősen higítottam a festéket, így sokkal könnyebb volt hengerrel festeni. Higítás előtt úgy kellett belemasszírozni, hogy mindenhol fedjen. Hígítás után könnyedén ment a festés.
TIPP 3: Érdemes teleszkópos nyelet beszerezni (lejjebb az egyik videóban mutatom is). Az első felét négykázláb hengereztem, kispárnával a térdem alatt. Borzalmas volt. Aztán kaptam egy nyelet, aminek segítségével a további részeket gyerekjáték volt lekenni, ráadásul sokkal gyorsabb is!
5. A második szín. Azt a rész, ahol a workshopok lesznek, direkt másmilyenre szerettem volna. Ez egy sötétebb színt kapott, amit hengerrel festettem átmenetesre. Sokkal nagyonn átmenetet képzeltem el, de kipróbáltam és nagyon nem tetszett, így a második ráteggel egyszerűen lefestettem. A sötétebb színnel kevesebb rétegre volt szükség!
(A videóban ugye még nem tudom, de szeptemberben tényleg beköltöztünk!!!)
6. Stencilezés. A Pagina Galeria Perzsa szőnyeg stenciljét használtam picit átalakítva. Az ugyanis négyzetes formájú, ami valahogy nem tipikus perzsa szőnyeges… illetve nekem téglalap terültetem volt. Kiszámoltam, hol lesz középen, hol van átfedés és a megfelelő részeket kiragasztgatva, összeilletgetve és kipótolva sikerült egy téglalapok kifesteni belőle.
Hengerrel hihetetlenül gyorsan ment, másfél óra alatt az egész szőnyeg készen is lett. Az elég menő nem?
7. Jöhetett a lakkozás. Na ezt a hátam közepére nem kívánom. Ketten kezdtek bele, végül én fejeztem be.
Végig az Autentico Floor Varnish padlólakkal dolgoztunk. Ez egy igen kemény, de víz bázisú (azaz nem szintetikus-büdös!!!), kifejezetten padlóra való lakk.
Matt és fényes változatban lehet kapni, én mattal kentem le.
Apukám fújta le első rétegben kompresszorral. Ehhez ugye erősen kellett higítani, szépen fedett is…. de olyan lakkfelhő volt, hogy féletem, hogy belefulladunk. Így a többi réteghez már a hengert gondoltam.
Az első réteg tehát valójában egy fél réteg volt:) azaz fél liter.
Második rétegnek is higítottam, nem annyira, mint a kompresszorhoz. Azt gondoltam, hogy inkább több vékonyabb rétegben kenem, a rétegek közt finoman felpolírozom, hogy szép legyen az eredmény. És ugye a több vékonyabb réteg jobb, mint az egy vastag,.
A második réteghez egy-másfél doboz (liter) fogyott el a szobára.
Mivel ez még nem két teljes réteg, így egy harmadikat is szerettem volna. Az már nem lett higítva egyáltalán, így két dobozzal fogyott el a szobára. Ha ezt én csinálom, akkor higítopttam volna és csak egy doboz fogy el, ennyi lakkot elegendőnek tartottam volna.
Egy utolsó nagyon vékony réteget még felvittem egy literrel, de csak, mert meg lett bontva és nem akartam bontottan tárolgatni.
Így végülis 5 liter lakkot használtam el az egész szobára. Szerintem ez egy réteggel több, mint ami valójában kellett volna.
Összegzés, anyagszükséglet
A szoba teljes területe: 32,2 nm
Autentico Vintage Antique White: 2,5 liter (alapozás nélkül középbarna parkettára)
5 m x 4,6 m terület lett lefestve
Autentico Vintage Linen: 1 liter
2 m x 4,6 m terület lett lefestve
Parkettalakk Autentico Floor Varnish: 5 liter (4 is elég lett volna 3 rétegben)
Érdemes a festéket felhigítani, hogy szebben terüljön. Könnyebb vele így festeni, viszont több rétegre lesz szükség. Megéri többször dolgozni, mert még így is könnyebb!
Parketta esetében a fektetés vonalának mentén kell faltól falig haladni.
Lakkozást is higítva, inkább nagyobb téregszámban tanácsolom.
Azóta berendeztük, az egyik felére szőnyeg került, ahol a “nappali” hangulatú bemutatóterem van.
A másik felére, ahol a stencilezett perszaszőnyeg került a workshop asztalt tettük. Dolgoztunk így pár napig, de nem volt jó érzés, annyira tetszik a stencil minta, hogy nem volt szívem összefestékezni, maszatolni. Így vásároltam egy nagy tekercs átlátszó fóliát és ráterítettem. Így a workshopokon lefolyó festéket pikpak fel lehet törölni.
Van tehát szőnyeggel, van fóliával lefdett rész, de van olyan is, amit szabadon hagytunk és utcai cipőben használunk.
Fél év aktív használat után eddig semmi kopás, hiba vagy probléma nincs vele, de igyekszem néha frissíteni ezt az oldalt és hírt adni a használati nyomokról.
Takarítani piszok nehéz, de az nem a festék hibája, hanem azé, aki kitalálta, hogy fehér legyen a padló…
Ami pedig a kritikákat illeti.
Amikor kiderült, hogy egy valódi fa parkettát tervezek lefesteni… hát volt kisebb közfelháborodás.
“Kár ezt a szép parkettát lemázolni!”
“Csak rontani tudsz rajta, miért nem csiszolod le?”
“Szerinted miért csiszolják az emberek és nem festik?”
Még szerencse, hogy az ösztöneimen kívül a korábbi tapasztalataimra is hallgatok és bátran belevágtam.
Érdekes, ahogy elkezdtem festeni, nyílt és tisztult a tér ahogy világosodott… el-elmaradoztak a fenti csípős megjegyzések.
Egyáltalán nem vált kárára a fehér szín a besárgult, foltos fa parkettának. Senki nem mondja, hogy “na látod, mondtam, hogy ne csináld”
Aki bejön, megcsodálja! Gyere majd el te is a gödi Autentico bemutatóterembe, szeretettel várunk!