Bútorfestés. Házilag, viszonylag gazdaságos módon TE magad is újjá varázsolhatod a régi bútoraidat, és bizony ez még öko-nak is számít:)
Mindenre tapadó, nem csomósodó házi krétafesték receptet mutatok, gyakorlati elkészítési javaslattal, hibaelkerülő tippekkel és az első saját példámmal. Ezzel együtt felhívom a figyelmet a keverés kiszámíthatatlanságára is. Ha tutibiztosra akarsz menni, akkor inkább kész bútorfestékkel fess!
Régi, lepukkant, ósdi, retró, hibás bútor festése. Hát ez elég öko dolog. Gondolkoztam, hogy ott a festék, ami ugye veszélyes hulladék – azaz üres festékesdobozok is így kezelendők! – no de egy új bútort is festékkel festenek, nem? És vajon hány kidobásra ítélt bútor menthető meg egy kis átfestéssel? Hát most, hogy újra beleszerettem ebbe a műfajba, azt gondolom, bármilyen bútor megmenthető, újrahasznosítható, újragondolható, szerethető egy kis átfestéssel. És akkor nem volt gyártás, szállítás, csomagolás stb….
Régesrégen (20 éve:) olyan technika volt, hogy akrillal festek, aztán mondjuk sellakkal és/vagy valami terpentines-olajfestékes löttyel öregítek, viaszolok, spaklival koptatok stb.
Azóta azért divat lett a bútorfestés, s a festékek házilag kutyulhatók és készen kaphatók, mellette szuper lakkok, waxok óriási kínálata, mindenféle wow technika, transzfer, csipke, antikolás, stencilek… (ha festékválasztás előtt állsz, még nem döntöttél, itt egy kis segítség)
Szóval a bútorfestés röviden:
- zsírtalanítás
- javítás
- festés krétafestékkel (akkor nem kell alapozás!!!)
- lezárás (viasz, lakk)
Bővebben pedig:
ZSÍR
Szóval mindegy mivel festek, de első lépés, hogy a bútort zsírtalanítom (mosogatószer + ecet, Omniclean) de lehet simán csak ecettel is átmosni.
JAVÍTÁS
A lyukakat, repedéseket, ha zavarnak, akkor fatapasszal kell kikenni, amit egy citlinggel kell elsimítani (ez is festékboltból), majd a végén összecsiszolni. A krétafesték esetében mivel nem kell csiszolni, alapozni, így készen is vagyunk. Jöhet a festés.
Elsőként a krétafestékről írok, mert az egy szuper festék (nekem nagy újdonság volt, amikor a kétezres évek után2016 körül újra bútort kezdtem festeni) lényege, hogy csiszolás nélkül akár, mindenféle felületre (fára, bútorlapra, üvegre, textilre, műanyagra, fémre…) lehet vele festeni alapozófesték nélkül is akár, mert szuperül tapad. Ez egy elég sűrű festék, jellegzetessége, hogy meglátszanak az ecsetnyomok, kicsit rusztikus felületet ad. Két-három rétegben érdemes felvinni és a végén viaszolni vagy lakozni kell, mert fog és kopik is.
Kiegészítés (2020): Azóta azért némileg változott, bővült termékekkel és tapasztalatokkal ez az ágazat. Nem feltétlenül tudom kijelenteni, hogy minden krétafesték mindenre tapad (üveg, fém, laminált…ezek alá én alapozót használok, de ebben eltérnek a vélemények – mivel ez az én blogom, így itt ezt írom le, ez az én tapasztalatom)
KRÉTAFESTÉK
Lehet krétafestéket vásárolni készen Annie Sloan félét, illetve a Pentart is kijött egy hasonló termékkel (ami nem krétafesték ugyan, de hasonló visszacsiszolható felületet ad, ám az nem tapad meg bármin – Decor Paint Soft). Elégedett voltam a Lignocolor festékkel is, nagyon jók a visszajelzések és csodásak a színei (a forgalmazója pedig végtelenül szimpatikus ismeretlenül is – azóta azért nem teljesen ismeretlen, na:)
Ám ami mellett végül bútorfestőként döntöttem, az az Autentico krétafesték, történetesen azért, mert szuper a minősége, hatalmas a színválaszték és nem utolsó sorban, mert csak neki van olyan krétafestéke, amit nem kell viasszal lezárni (ez számomra szimpatikus megoldás, mert nagyon időtakarékos).
Illetve van a HÁZI KRÉTAFESTÉK (ha azt látod, hogy HKF, akkor ezt jelenti)
Az én legjobban bevált receptem:
1 rész gipsz
1 rész víz
2 rész latex festék
TIPP!
Több helyen olvastam, hogy annyira csomós lett a massza, hogy nem lehetett vele festeni. Ezért úgy kevertem össze, mintha gipszet kevernék – díszítőszobrász vagyok szakmám szerint:).
Alulra az egy rész víz (és a színezőpaszta, ha kell), majd ebbe lassan beleszórtam a gipszet (mintha lisztet szitálnék, hogy ne legyen csomós), A gipsz felszívja magától a vizet, keverni közben nem szabad. Amikor már mindenhol szürke, akkor lehet keverni rajta, s mehet bele a 2 rész latex.
TIPP: hideg vízzel dolgozz (meleg vízben a gipsz hamarabb megköt)
TIPP: Ha bontott csomaggal dolgozol, szitáld át előtte, ezzel sok kellemetlenség elkerülhető a festéskor!
TIPP: Ha bontatlan csomagot használsz, előtte próbáld ki kis vízzel összekeverve, hogy milyen lesz a színe, ugyanis egyre silányabb gipszek kaphatók, s a modellgipsz is sokszor szürke száradás után:(
Tehát alul a nedves, arra a gipsz, a lényeg, hogy NEM keverem eközben, hanem hagyom, hogy leülepedjen mind az aljára. Csak akkor szórom bele a következő kis adagot, amikor az előző magától leülepedett. Amikor az összes gipsz benne van (ha nem süllyedt le, akkor beszürkül, de az is jó) akkor összekeverem simára.
Egy befőttesüvegben csináltam, rácsuktam a tetejét, alaposan összeráztam és kész volt. Ebbe keverhető vizes bázisú színező (akár falfesték, akár akril).
Vannak direkt színezőpaszták, leggyakoribb az Aquacolor, de érdemes utánanézni a Pigment MIX színezőpasztának is, mert fantasztikusan szép színekben van (pl türkíz is).
TIPP: latex festékek közül a Héra Prémium és a Dulux vált be nekem a legjobban.
(Itt jegyzem meg, hogy az olcsóbb festékek nem olcsóbbak, mert amennyivel kevesebbe kerül, annyival többször kell vele átfesteni valamit hogy fedjen… ám ebben az esetben ez a szinte mindegy kategória, hiszen ez egy “vastag” festék.)
Azonnal kipróbáltam, nagyon elégedett vagyok a minőséggel. Egy hét múlva újra használni akartam, gondoltam, a gipsz miatt beszáradt, de nem… gyönyörűen tudtam vele a második réteget felvinni.
Na, egy nagyon ronda újságtartón próbálkoztam. Nem csiszoltam, csak lemostam és festettem is. Helyenként átütött a festéken egy-egy sárgás folt, azt sellakkal kentem le, arra jött a következő réteg krétafesték, ami már tökéletesen fedett. Amilyen ronda, annyi apró zug van rajta, így első nekifutásra nehéz volt festeni, de a végeredmény egy egységes színű szép kis szekrényke lett… úgy megszerettem (és mert első darab), hogy maradt is a lakásban. Nem gondoltam volna. A végén viasszal zártam és antikoltam, de az másik posztban lesz:)
Kiegészítés: az átütő sárgás foltókról. Ha ilyet tapasztalsz,. akkor sajnos átvérzésről van szó, ezt simán még 1-2-3 réteg festék rákenésével nem lehet eltüntetni, mindegyiken át fog ütni. Ezt a részt le kell zárni! Én azért kentem le shellakkal, mert szakmámból kifolyólag volt otthon és az egy szuper záróanyag (is). De a shellakk nagyon drága, emellett óriási kiszerelésben lehet csak hozzáférni. Amit akánlok, az a blokkoló alapozó ezekben az esetekben.
Tipp: ha nem szükséges egyébként az alapozás, akkor elég csak azokat a részeket átkenni blokkolóval, ami átvérzett.
És végül ilyen lett, nagyon szeretjük: