Inspirációs poszt fog következni, azoknak, akik vonzódnak a bohém vagy eklektikus stílushoz. Nézegessünk végig pár képet – Pinterestet hívom segítségül, majd mutatok pár sajátot is – hogy mik is egy bohém lakás jellemzői. Abban ugye megállapodhatunk – erősen felsorolás szinten persze -, hogy van sok párna, színes kárpit, extrémebb színű bútor is lehet, sok-sok cucc, szép áttetsző, esetleg csipke vagy horgolt függöny, lámpafüzérek vagy marokkói lámpák, vidám holmik és….. növények. Ez utóbbiról fog szólni ez a poszt: hol, hogyan lehet bohém módon elhelyezni a növényeket és melyek azok, melyeket ez a stílus kimondottan kedvel. A poszt végén a gyakoribb növények szaporításáról is írok pár szót, illetve az ablakban is jól megélő mini sziklakertekről, tündérkertekről.
Emlékeztek a művházak, könyvtárak és iskolák kedvelt növényére, amit kis szegekkel rögzítettek a falon és futtatták körbe (az igazgatói legfőbb dísze is ez volt nálunk:)? Ez akúszó filodendron. Na, hát lehet ezt másképp is, csodásan mutat egy bohém otthonban, akár falra futtatva…
Mindkét képen a belógó kis növényke pedig szerintem valamilyen fikusz.
Itt valami óriás filodendron lehet, még élőben sosem láttam ilyet, de azonnal lecsapnék rá, az tuti!
Ebbe az otthonba például pálmákkal és páfrányokkal vittek színt az egyébként elég pasztelles, visszafogott színek közé. Mindjárt más, nem?
A jó öreg legyezőpálma. Ez is ott díszelgett minden lakásban a 80-as években, de nekem ezekről is a koleszek aulája jutott eszembe. Eddig:
A fenti képen még egy szép kis fává nevelt lantlevelű fikusz látható, ez mondjuk egy kevésbé retró növény, nagyáruházakban könnyen hozzájuthatsz. Alább is egy szép példány ebből:
Alább szintén egy szép legyezőpálmás megoldást láthatsz, lelógatott filodendront, az ablakban egy jukkafélét, fikuszt is de amiért ide tettem ezt a képet, az a lelógatott kaspós makramés megoldás. Nagyon kedvelt bohém elem, mutatok is erre pár lehetőséget.
Szintén egy kedvelt bohém növény (és ez is elég retró is egyben), könnyen hozzáférhető, szuperül szaporítható, lógatáshoz ideális a csüngő csokrosinda, más néven zöldike:
Itt egy szuper, hatalmas fellógatott páfrány, azonnal akarok egy ilyet!!!
Lógatni bárhová lehet, sőt a bohém stílusban kötelező is. A fürdőben van már növényed?
Itt mondjuk kevésbé a növényeken van a hangsúly, mint a színes ablakon és kiegészítő csetreszeken, de azért mutatom, hogy akár fűszerkert is kerülhet egy bohém konyha ablakába.
Majdnem kifelejtettem az anyósnyelvet (szobai szanszeviéra, ha így jobban tetszik), ami szintén egy régimódi növényke, ám ha adunk neki egy jó kis kaspót, akkor elképesztően mutatóssá válik.
Igazából bármilyen virágot, növényt választhatunk, ha a színes, formabontó kaspóba, csészébe, kancsóba ültetjük, mindjárt bohém lesz tőle.
A viaszvirág is szuperül illeszkedik egy bohém lakásba, az is futtatható, lógatható. Állítólag virágzik, engem sok év alatt egyszer sem tisztelt meg ezzel, úgyhogy vettem neki kerámiavirágokat. Szóval az is egy megoldás. És a kövirózsa mellett is jól mutat.
Teraszon jó választás a vadszőlő, bár azért azzal csínján kell bánni, mert elég agresszíven és nagyon gyorsan fut, mindenre, ha benő az eresz alá, akkor fel is tolhatja azt (pár év múlva persze), illetve a tappancsai nyomot hagynak azon, amire rátapad – ezt mondjuk csak akkor látod, ha letéped. Lombhullató, szóval télen csak a szárát nézegetheted. Ha borostyánt ültetsz, igaz lassabb, de télen-nyáron szép.
És ha kaktuszokkal kövirózsákkal, aloével szeretnél kísérletezni:
Ablakpárkányra, gyerekszobába pedig ültethetsz kövirózsát, kisebb növénykéket, tündérkert elemekkel kombinálva, csorba csészék, fém teáskannák tökéletesek:
|
A sámli egyébként egy BOHO design workshopon készült bemutatódarab volt:) |
Ja és a szaporítás…
Filodendront nagyon egyszerűen lehet szaporítani, levágjuk ahol tetszik, letépünk 1-2 levelet róla, vízbe vagy mindig nedvesen tartott földbe dugjuk. Meg fog gyökerezni.
Fikuszt szaporítottam már úgy, hogy levágtam a fás szárát és a növény mellé dugtam a földbe. Türelem kell hozzá, de működik. Aki biztosra akar menni, mártsa kis gyökereztető porba.
A kövirózsa kis oldalhajtásokat hoz, azt egyszerűen szét kell szedni és átültetni.
A zöldike is oldalhajtásokat hoz, azokat kell elültetni.
A legyezőpálma elvágható. Ez kicsit kockázatosnak tűnhet, ott érdemes elvágni, ahol vannak földből kilógó gyökerei. Én 20 év alatt nem tudtam kipusztítani a miénket, pedig sok szélsőségnek ki volt téve. Ajánlom, mert nagy, mutatós és mindent kibír.
Az anyósnyelvet levéldugványozással lehet szaporítani, pár centis levágott leveleket kell a nedves földbe dugni, szépen kigyökerezik.