Az éjjeliszekrény sokunk első festett bútora. Nem véletlenül, hiszen picike, nagyon szép formákban fellelhető, relatív olcsó, így bátran merünk vele próbálkozni. De vajon mennyi festékre lesz szükséged? És kíván valami előkészületet? Ezekről lesz most szó, olvass tovább.
Honnan és milyen éjjeliszekrényt válassz?
Az a stílusodtól függ, hogy milyen választasz, a legegyszerűbb, egyenes vonalvezetésű szekrénytől a barokkosan cikornyázottig mindent megtalálsz a Vatárán, Jófogáson, Marketplacen, Galeria Savarian. Vagy akár kapd elő a megunk saját szekrénykédet és hajrá.
Kezdőknek javaslom, hogy fontos szempont legyen a szerkezeti épség. Ha ugyanis sok javítanivalót kíván a bútor, elmehet a kedved a festéstől. Válassz olyat, amin stabilan áll az ajtó, működik a fiók, nem billeg a láb, nincs rajta repedés.
Az előkészületek.
Keress egy helyet, ahol festeni fogsz. Egy éjjeliszekrényt érdemes asztalon festeni, hogy ne kelljen hajolgatni. Tégy katront vagy festőfóliát az asztalra, hogy ne kenj össze semmit.
Mosogatószeres vízzel mosd át a szekrényt.
TIPP: ha antik szekrényt választottál, elképzelhető, hogy büdös a belseje. A festés segíthet ezen, de jobb biztosra menni. Mosd ki alaposan mosogatószerrel vagy szódabikarbónával és festés előtt pár napra tegyél bele egy kis doboznyi szódabikarbónát, az el fogja venni a szagát.
Mennyi festékre lesz szükséged?
Ha a bútor lakkozott vagy bármilyen vízzáró réteggel fedett, korábban már festették pl, akkor 125 ml Autentico Versante festék elég lesz a látható részek lefestéséhez. Elképzelhető, hogy futja majd az aljára és hátuljára vagy (!) a belsejére is, ám ha ezekhez nem ragaszkodsz, akkor mindenképpen az első felületekkel kezdj.
Sokan festik a szekrények belsejét, a tisztaság, szépség és a szagok miatt. Ha ide más színt választasz, kb 60 ml (fél kis doboz) festékre lesz hozzá szükséged.
Ha laminált bútor, Bonanza vagy egyéb átvérző anyagból van a szekrény, akkor mindenképpen használj tapadásfokozó, blokkoló alapozót, Autentico Primert. Hamarosan kis kiszerelésben is elérhető lesz!
Két éjjeliszekrényhez (azaz egy párhoz) szükséges festék:
– 250 ml Versante krétafesték kívülre
– 125 ml Versante krétafesték belülre
Mivel az Autentico Versante krétafestéket nem szükséges lezárni, így sem waxra, sem viaszra nem lesz szükséged.
Ha Autentico Vintage krétafestéket választasz, ugyanennyi festékre lesz szükséged, illetve egy kis doboz waxra.
Mivel és hogyan fess?
Én hengerpárti vagyok, de egy szintetikus ecsetre is mindenképpen szükséged lesz.
Fontos, hogy a fenti mennyiségek hengeres festére vonatkoznak. Amennyiben ecsettel festesz, úgy több festék kerül majd a bútorra, lehet, hogy a 125 ml festék/bútor kevés lesz úgy.
A mellékelt videóból megtudhatod, hogyan fess szép, homogén felületet. Több trükköt és tippet is tartalmaz, érdems megnézni a szép eredményért.
A bohodesign shopban minden ecsetet és hengert megtalálsz. Minden eszközzel én is dolgozom, nem hullik az ecsetek szőre, sokáig jó marad, a hengerekkel szépen lehet festeni.
Hány rétegben fess és mikor vagy készen?
Az Autentico Versante és Vintage festékeket minden esetben két rétegben kell felhordani.
A rétegek között néhány óra (4 az ideális) száradási időt jó hagyni. Ha nagyon sietsz 🙂 akkor fél óra múlva már felfestheted az új réteget, de hangsúlyozom, a jó minőség elérésében sokat segít a száradási idő kivárása.
Amikor készen vagy a két réteggel, kb fél óra múlva már érintésszáraz a bútorod. De figyelj nagyon mert ez nem jelenti a folyamat végét!
A Versante krétafesték hatalmas innovációja, hogy egyik elsőként a piacon tartalmazza a záróréteget is, így nem kell viasszal vagy lakkal lezárni.
A Versante krétafesték és a Vintage krétafestékre felvitt viasz teljes kikeményedési ideje 2-3 hét! Ez azt jelenti, hogy használhatod a bútort, de nagyon óvatosan. Amennyiben lehet, ez idő alatt az ajtókat ne zárd be – máskülönben előfordulhat, hogy összeragad. Fontos, hogy pár hétig ne mosd le a bútort, pláne ne sikáld.
Ha letelt a 2-3 hét, a Versantéval festett bútor magas kopásállóságú, víz- és UV-álló lesz.
A Vintage krétafestéken a viasz nem lesz vízálló, de víztaszító (nem baj, ha ráömlik egy csésze kávé, de nem bírja, ha folyton nedves). A Viasszal befejezett bútorokat érdemes évente átkenni viasszal.
Dekorálás
Ennek most nem nyitnék külön fejezetet, de rövide írom azért, hogy az ornamentáikávl díszített felületeknek különösen jól áll egy kis árnyalás. Én szeretek minden bútort egy picikét árnyalni egyébként.
Ebben az esetben az Autentico metál krétafestékei közül a New Gold színből vittünk föl egy leheletnyit, ami kiemeli a kidomborodó részeket.
Én szeretek metál krétafestékekkel árnyalni, de hasonlóan szép hatást lehet elérni a metál waxokkal is.
A Képen ugyan Old gold színt írtam, de ez valójában a new god:)
Nem csak metál színekkel lehet árnyalni, hanem feketével, barnával, szürkével, fehérrel is, illetve nagyon szép tud lenni, amikor saját színének egy világosabb vagy sötétebb árnyalatát használjuk.
Igyekeztem minden gyakori kérdésre válaszolni, de ha bizonytalan vagy, kérdezz bátran, szívesen segítek.
Annyit kérnék cserébe, hogy már ne privátban keressetek, ha lehet, hanem a csoportban tegyétek fel a kérdéseket.
Egy-egy kérdés megválaszolása sok idő nekem, amit szívesen beleteszek, de örülök, ha másnak is hasznára válik.
Itt kérdezzhetsz, vagy mutasd meg, mit festettél:)